Najbardziej słoneczne z deszczowych miejsc, czyli LGP Klingenthal 2022

Finał Letniego Grand Prix A.D. 2022, jak co roku, odbył się na Vogtland Arenie w  Klingenthal. Początek października w tym niemieckim miasteczku, jak co roku, był zimny, szary i deszczowy.

Weekend rozpoczęły sesje treningowe oraz kwalifikacje pań. Na starcie pojawiło się 45 zawodniczek, w tym jedna reprezentantka Polski – Nicole Konderla.

Nicole Konderla, Nagomi Nakayama, Nika Prevc i Ursa Bogataj na belce startowej w Klingenthal

Kwalifikacje wygrała Słowenka Ema Kliniec po lądowaniu na odległości 132m. Druga była Ursa Bogataj (126,5m), a trzecia Yuka Sato (130m). Konderla została sklasyfikowana na dwudziestym dziewiątym miejscu. Start nie był szczęśliwy dla Marity Kramer, która została zdyskwalifikowana za nieprzepisowy kombinezon.

Ema Klinec

Podopieczni Thomasa Thurnbichlera zameldowali się na Vogtland Arenie w nieco okrojonym składzie. Z powodu choroby w kraju zostali Kamil Stoch i Jakub Wolny, którzy w ostatniej chwili zostali zastąpieni przez Stefana Hulę.

Stefan Hula

Kwalifikacje mężczyzn odbyły się już po zachodzie słońca. Na pierwszym miejscu ukończył je Anze Lanisek po skoku na 137m. Tuż za nim niespodziewanie uplasował się Włoch Giovanni Bresadola. Trzecie miejsce zajął Dawid Kubacki (136m).

Kwalifikacje mężczyzn na Vogtland Arenie

Do niedzielnego konkursu indywidualnego zakwalifikowali się wszyscy Polacy. Kacper Juroszek był szósty (137m), Paweł Wąsek jedenasty (132m), Piotr Żyła szesnasty (131m), Stefan Hula dwudziesty pierwszy (131m), a Klemens Murańska dwudziesty szósty (127m).

Skok Dawida Kubackiego w kwalifikacjach

Ponieważ na finał Letniego Grand Prix do Klingenthal przyjechała tylko jedna skoczkini z Polski (w ostatnim momencie z wyjazdu zrezygnowała Kinga Rajda), to w sobotnim konkursie drużyn mieszanych nie mieliśmy okazji kibicować naszej reprezentacji. Na starcie mikstu zameldowało się aż 10 drużyn.

Podium konkursu drużyn mieszanych

Zawody wygrała reprezentacja Norwegii w składzie: Silje Opseth, Marius Lindvic, Thea Minyan Bjoerseth i Daniel Andre Tande. Drugie miejsce zajęła drużyna Niemiec (Selina Freitag, Andreas Wellinger, Katharina Althaus i Karl Geiger, a trzecie – pomimo dyskwalifikacji  za nieregulaminowy kombinezon Emy Klinec – Słowenia.

Od lewej: reprezentacja Niemiec, Norwegii i Słowenii

Tuż za podium znalazła się Japonia, dalej Austria, Włochy, Finlandia i Szwajcaria. Indywidualnie najwyższą notę w konkursie otrzymał Ryoyu Kobayashi.

Ryoyu Kobayashi

Niedziela rozpoczęła się przedpołudniem od rywalizacji pań. W serii próbnej najlepsza okazała się Ursa Bogataj, która wylądowała na odległości 136,5 metra. Ósme miejsce zajęła Nicole Konderla (122 m).

Skoki pań w czasie konkursu indywidualnego

Indywidualnie najwyższą notę w konkursie otrzymał Ryoyu Kobayashi. Po pierwszej serii prowadziła Ursa Bogataj (130,5 m)  przed Yuki Ito (126 m) i Seliną Freitag (123 m).

Od lewej: Abigail Strate, Lara Malsiner i Juliane Seyfarth

W serii finałowej Ursa Bogataj skoczyła 131m i z przewagą 27,9 punktu wygrała z Emą Klinec (126 m). Podium uzupełniła Selina Freitag. Nicole Konderla zajęła ostatecznie piętnastą pozycję, a więc wyrównała swoje najlepsze osiągnięcie w letnich zawodach najwyższej rangi.

Podium konkursu indywidualnego oraz klasyfikacji generalnej LGP 2022

.W klasyfikacji generalnej tegorocznego Letniego Grand Prix kobiet z dorobkiem 460 pkt triumfowała Ursa Bogataj. Drugie miejsce zajęła Nika Kriznar (240 pkt.), a trzecie Josephine Pagnier (209 pkt.). Na dwudziestym ósmym miejscu uplasowała się najwyżej sklasyfikowana Polka, Nicole Konderla, gromadząc na swoim koncie 45 pkt.

Manuel Fettner

Pod nieobecność Kamila Stocha, jedynym zawodnikiem, który mógł odebrać zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Dawidowi Kubackiemu był Manuel Fettner. Już w serii próbnej Polak był jednak zdecydowanie lepszy od swojego rywala. Dawid pofrunął na odległość 136,5 metra i wyprzedził o 4,2 puntu drugiego Mariusa Lindvika (142 m). Fettner był dopiero dwudziesty pierwszy.

Rok Masle, Ryoyu Kobayashi, Sondre Ringen oraz Martin Hamann

Po pierwszej serii prowadził Daniel Andre Tande, który wylądował na 144 metrze i  o 8,3 punktu wyprzedzał Ryoyu Kobayashiego (139,5 m). Trzecie miejsce zajmował lider klasyfikacji generalnej, Dawid Kubacki (135 m).

Do drugiej serii konkursowej prócz Kubackiego awansowało jeszcze trzech reprezentantów Polski: Siedemnaste miejsce zajmował Paweł Wąsek (125 m), a osiemnaste Kacper Juroszek (125,5 m). Dwudziesty siódmy był Stefan Hula (122,5 m). Do finału nie zakwalifikował się Manuel Fettner.

Daniel Tschofening, Eetu Nousiainen, Paweł Wąsek oraz Daniel Andre Tande w czasie konkursu indywidualnego

W drugiej serii konkursowej najdłuższy skok oddał Dawid Kubacki. Po lądowaniu na odległości 138 metra objął prowadzenie, które nie oddał już do zakończenia zawodów, a tym samym po raz czternasty w swojej karierze triumfował po raz czternasty w zawodach Letniego Grand Prix.

Dawid Kubacki

Na drugim stopniu podium został sklasyfikowany Ryoyu Kobayashi(131 m), a na trzecim Daniel Andre Tande (126 m).

Dawid Kubacki, Ryoyu Kobayashi oraz Daniel Andre Tande

Po dobrym występie w pierwszej serii i świetnym drugim skoku, Paweł Wąsek został zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon i spadł na trzydzieste miejsce, a tym samym utracił miejsce na podium klasyfikacji generalnej.

Podium konkursu indywidualnego w Klingenthal

Dawid Kubacki z dorobkiem 380 pkt wygrał cały cykl, wyprzedzając Manuela Fettnera (210 pkt.) oraz Kamila Stocha (182 pkt.), który pomimo nieobecności w Klingenthal utrzymał miejsce na podium. Czwarty był Paweł Wąsek (175 pkt.), a dziesiąty Jakub Wolny (117 pkt.).