Wielka Bibliografia Skoków

Bibliografia skoków narciarskich, to temat rzeka, a właściwie to nawet morze. Ale tak się składa, że lubię taplać się w morzu.

Wszystko zaczęło się od tego, że chciałam napisać artykuł na temat skoków narciarskich i w związku z tym zaczęłam gromadzić bibliografię. Z artykułu nic nie wyszło, ale bibliografia nie dość, że pozostała, to jeszcze rozrosła się do sporych rozmiarów. Miałam trzymać ja w szufladzie? A właściwie na dysku? Szkoda by było, dlatego postanowiłam ją udostępnić.

Przedstawiam Wam bibliografię stworzoną na podstawie baz danych i katalogów komputerowych bibliotek w Polsce. Ponadto wykorzystałam w niej książki, artykuły i wywiady drukowane w gazetach i czasopismach sportowych, w prasie codziennej („Dziennik Polski”, „Gazeta Wyborcza”, „Rzeczpospolita” itp.), w periodykach niezwiązanych ze sportem (np. „wSieci”, „Do Rzeczy”) i wszystkich innych, do jakich udało mi się dotrzeć. Chciałabym też zaznaczyć, że bibliografia zawiera tylko i wyłącznie to, co zostało wydane drukiem, nie brałam pod uwagę internetowych artykułów i wywiadów.

Niestety nie mam dostępu do wszystkiego, więc zbiór nie będzie pełny. Ale tego nigdy nie udałoby się zrobić; zasoby rosną przecież z każdym dniem.

Obecnie, tj.  na koniec listopada 2017 roku, bibliografia zawiera ponad 1000 pozycji, ale oczywiście będzie sukcesywnie aktualizowana.

Bibliografia została ułożona według roku wydania, a w jego obrębie w porządku alfabetycznym. Ponadto została podzielona na:

  • Wywiady: rozmowy ze skoczkami, trenerami, ludźmi związanymi ze skokami narciarskimi.
  • Książki oraz prace naukowe (w tym prace magisterskie, licencjackie, dyplomowe najczęściej z AWF-ów, ale też innych szkół wyższych).
  • Artykuły z czasopism.
  • Bibliografia dotycząca Dawida Kubackiego: wywiady oraz artykuły o nim, jako o członku reprezentacji Polski.

Zapraszam Was do korzystania z Bibliografii, ale bardzo proszę o niekopiowanie jej dla swoich celów bez mojej uprzedniej zgody.

Izabela Jaźwiecka

Leave a Reply